Nasze okna wyposażone są w najwyższej klasy okucia firmy Maco, które zapewniają bezproblemowe działanie okien przez wiele lat. Fakt że po pewnym czasie użytkowania może dojść do sytuacji w której okno nie otwiera się prawidłowo, bądź zbyt ciężko się zamyka, nie oznacza że zostało błędnie zamontowane lub wykonane. Pamiętajmy że okna są narażone na bardzo trudne warunki (np. w zimie gdy temp. Na zewnątrz wynosi -20 stopni, a w środku grzejnik pod oknem rozpalony jest „do czerwoności) co może powodować pracowanie materiau z którego okna są wykonane. W 99% przypadków wystarczy kilka ruchów kluczem w odpowiednim miejscu, aby sytuacja wróciła do normy.
Regulacja okien drewnianych naszej firmy to prostszą sprawą niż mogłoby się wydawać. Wystarczy posiadać trzy klucze (imbus 4, torx 15 i klucz 10).W tym poradniku postaramy się w możliwie przystępny sposób opisać Państwu jak samodzielnie podregulować stolarkę okienną.
1. Regulacja boczna nożycy lub zawiasu rozwiernego: Do regulacji nożycy niezbędny będzie klucz imbosowy 4. Aby dokonać regulacji należy otworzyć okno (najwięcej jak to możliwe) i dokonać odpowiedniej regulacji skrzydła. Całość przedstawia poniższy rysunek.
2. Regulacja zawiasu dolnego: Zawias dolny można regulować w trzech płaszczyznach: góra-dół, na boki oraz docisk. Operację w dwóch pierwszych przypadkach wykonujemy kluczem imbusowym 4, a docisk torxsem 15.
3. Regulacja podnośnika skrzydła: Regulacji dokonujemy przy otwartym oknie – podnośnik znajduje się w okuciu poniżej wysokości klamki (uwaga – podnośnik jest także blokadą przesunięcia pozycji klamki gdy okno jest otwarte, należy uważać aby przypadkowo nie doszło do niepożądanej zmiany pozycji klamki podczas regulacji). Do regulacji tego elementu okna używamy klucza torx 15. Należy popuścić śrubę podnośnika, następnie odpowiednio wyregulować i dokręcić śrubę.
4. Regulacja docisku rygli: Operację wykonujemy przy otwartym oknie, odpowiednio przekręcając czopy ryglujące – tak jak na rysunku. Zalecamy aby w okresie letnim rygle były w pozycji lekkiego docisku co powoduje znacznie lżejsze zamykanie okna. Zaś w okresie zimowym polecamy zwiększyć docisk okna co zapewni większą szczelność stolarki.
Uwaga! Tuż po montażu stolarki każda firma montażowa winna sprawdzić jakość działania stolarki! Okna zamontowane zgodnie z instrukcją montażu winny zamykać i otwierać się bezproblemowo. Regulacji należy dokonywać tylko i wyłącznie wtedy gdy okno działa nieprawidłowo.
Jeżeli nie czują się Państwo na siłach lub nie są pewni jakiejś z powyższych operacji najlepiej zapytać fachowca lub skontaktować się z naszą firmą: 510-263-443. Chętnie posłużymy radą.
Dodatkowo dla bezpieczeństwa przed regulacją zalecamy wykonać rysunki lub zdjęcia pozycji w jakich znajdują się śruby regulacyjne, aby łatwiej było wrócić do punktu wyjścia.
Zaznaczamy też że stolarka drewniana montowana przez naszą firmę zawsze jest odpowiednio ustawiona i wyregulowana w dniu montażu. Niemniej jednak po pewnym czasie może zajść potrzeba ponownej regulacji okien lub drzwi. Usługa regulacji i konserwacji nie wchodzi w skład gwarancji producenta i może być wykonana odpłatnie przez naszą firmę.
W przypadku gdy montażu dokonuje firma zewnętrzna w sprawach dotyczących regulacji i konserwacji okuć najlepiej kontaktować się z tą firmą.